Creepy lektury

Lubicie duchy i strachy w książkach? Dziś noc Dziadów, czy jak kto woli, Halloween, więc przygotowałam listę kilku lektur z dreszczykiem, które w ostatnim czasie przypadły mi do gustu. Niech powieje grozą!

Mariana Enriquez, To, co utraciłyśmy w ogniu zbiór opowiadań osadzonych w rzeczywistości dzisiejszej Argentyny. Straszą tu morderstwa, okaleczenia i podpalenia, slumsy, zatruta rzeka i opuszczony dom – a strasząc, poruszają problemy społeczne. Tytułowe opowiadanie to bardzo mocny głos przeciwko patriarchatowi – wciska w fotel.

Samanta Schweblin, Bezpieczna odległość książka, którą niedawno recenzowałam. Po części powieść psychologiczna, po części horror z zagrożeniem ekologicznym w tle. Zajrzycie, bo naprawdę warto. 130 stron czyta się jednym tchem.

Samanta Schweblin, Kentuki – niepokojąca powieść, która zadaje tak aktualne pytania o granice prywatności. Tytułowe kentuki to maskotki z wmontowaną kamerą, łączące losowo dwie osoby. Jedna z nich steruje zabawką, a druga udostępnia swoje życie małemu podglądaczowi. Tworzą się dziwaczne układy, które mocno mieszają w psychice bohaterów. Creepy – to słowo najlepiej podsumowujące tę książkę.

Patricio Pron, My Father’s Ghost is Climbing in the Rain – powieść pełna duchów z dyktatotskiej przeszłości Argentyny, które wywołuje dociekliwy syn, przeglądając stare papiery ojca. Tajemnicze zaginięcie opisane w lokalnej prasie rozpoczyna skomplikowany proces odkrywania prawdy i mroków własnej pamięci. Przejmujący portret rodziny naznaczonej pokoleniową traumą.

Selva Almada, Dead Girls – książka na styku thrillera, reportażu i autobiografii. Trzy morderstwa nastolatek dokonane na argentyńskiej prowincji stają się pretekstem do opowiedzenia o przemocy wobec kobiet. Ważny temat, a do tego świetna narracja i doskonale oddany duszny klimat małych miasteczek.


Mariana Enriquez, To, co utraciłyśmy w ogniu. Opowiadania, tłum. Marta Jordan, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2017.

Samanta Schweblin, Bezpieczna odległość, tłum. Tomasz Pindel, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2020.

Samanta Schweblin, Kentuki, tłum. Tomasz Pindel, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2020.

Patricio Pron, My Father’s Ghost is Climbing in the Rain, tłum. Mara Faye Lethem, Faber and Faber Limited, Londyn 2013.

Selva Almada, Dead Girls, tłum. Annie McDermott, Charco Press, Edynburg, 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.